5 wskazówek, o których warto pamiętać wybierając kolor drzwi wejściowych

Jaka jest pierwsza rzecz, którą zauważamy, kiedy składamy komuś wizytę po raz pierwszy? W pierwszej kolejności pokusilibyśmy się o określenie elewacji domu, koloru ścian, stylu architektonicznego czy wystroju wnętrz. W rzeczywistości jednak pierwszą rzeczą, jaką zauważamy w nowym domu lub budynku, są  drzwi wejściowe , które w naturalny sposób przyciągają ludzkie oko.

Drzwi wejściowe – znaczenie pierwszego wrażenia

Drzwi wejściowe to nie tylko kolejna część stolarki niezbędnej do ukończenia budynku. Nie jest to prosta tablica, która łączy zewnętrze z wnętrzem, a jej znaczenie znacznie przewyższa prostotę, z jaką wielu z nas traktuje proces podejmowania decyzji.

Oprócz właściwości izolacji akustycznej i cieplnej , trwałości , wytrzymałości w czasie i poziomu bezpieczeństwa , drzwi wejściowe zapewniają przegląd Twojego domu i osobowości . Może to być sposób na wejście do przytulnego i ciepłego domu , pierwsze wrażenie, jakie robisz na gościach lub pierwsze miejsce, które pozwala doświadczyć inspirujących wariantów chromatycznych , ćwicząc w ten sposób swoją kreatywność.

Dlaczego kolor drzwi wejściowych jest ważny?

Znaczenie kolorów w naszym życiu było od dawna badane i sprawdzane przez lata. Kolory mogą mieć silny wpływ emocjonalny, wpływając na nasz nastrój, koncentrację, reakcje i uczucia. Tak więc  kolor naszych drzwi wejściowych  , oprócz bardzo ważnej roli estetycznej na poziomie całej rezydencji, pełni rolę przekazywania pierwszego wrażenia odwiedzającym, jednocześnie dostarczając wskazówek co do osobowości mieszkańców .

 

5 wskazówek, o których warto pamiętać wybierając kolor drzwi wejściowych

Zastanów się nad stylem architektonicznym swojej rezydencji

Przy wyborze koloru drzwi wejściowych specjaliści od projektowania radzą nam w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na styl architektoniczny rezydencji . Np. w przypadku rezydencji w stylu nowoczesnym zaleca się zastosować odważną kolorystykę drzwi wejściowych, natomiast rezydencje w klasycznym stylu architektonicznym najlepiej nadają się do inspirowanych naturą , dyskretnych kolorów .

 

Upewnij się, że wybrałeś kolor, który pasuje do palety kolorów elewacji Twojej rezydencji

Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać przy wyborze koloru naszych drzwi wejściowych, jest kolorystyka elewacji rezydencji . Dokładniej, niezależnie od naszych preferencji kolorystycznych, ważne jest, aby nie tracić z oczu ogólnych zasad par chromatycznych . Kolor drzwi wejściowych musi do siebie pasować i idealnie komponować się z całością chromatyczności elewacji. Im lepiej zmieszają się tony, tym bardziej Twoja rezydencja będzie się wyróżniać w dyskretnych nutach, zachwycając wzrok gości i zapewniając im dobre samopoczucie oraz pomagając wywrzeć wspaniałe pierwsze wrażenie na gościach. Do wyboru są różne odcienie tego samego koloru, kolory dopełniające lub zbliżone kolorystycznie.

Użyj schematów kolorów opartych na kole kolorów

Color Wheel jest narzędziem, które ukazuje relacje między kolorami i jest organizowany w formie okręgu, więc jest o wiele łatwiejsze, aby zobaczyć, jak one pasują. Koło kolorów jest używane przez techników, malarzy i specjalistów od projektowania i jest łatwo zrozumiałe i dostępne dla każdego.

 

Jeśli więc chcesz myśleć nieszablonowo ze swoim domem, możesz wybrać dla swoich drzwi wejściowych kolory, które idealnie pasują do elewacji rezydencji, a także do innych jej elementów, takich jak okna, bez konieczności decydowania korzyść klasycznej jednolitości (jeden kolor).

 

Bądź kreatywny i oryginalny

Nie obawiaj się łączenia. Nawet jeśli nie masz eksperta, który poprowadzi Cię doradztwem w zakresie projektu, estetyki i chromatyki Twojej rezydencji, poprzez wybory, jakich dokonujesz w zakresie kolorystyki drzwi wejściowych, okien i mebli czy ścian wewnętrznych, możesz dać swojej kreatywności swobodne wodze , mieszanie ulubionych tonów.

Wybierz kolor pasujący do Twojej osobowości

Kolor drzwi wejściowych może wiele powiedzieć o naszej osobowości.

 

Na przykład czerwone drzwi wejściowe to odważny wybór, najczęściej dokonywany przez otwartych, ekstrawertycznych ludzi, którzy szukają uwagi i chcą być zauważeni i podziwiani, a także wyróżnić się. Takie drzwi wzbudzą zainteresowanie i ciekawość zwiedzających.

 

Białe drzwi wejściowe jest wskazanie, że dana osoba mieszka w domu jest dobrze zorganizowany i skrupulatnie pod względem czystości, co spowoduje również szczególną uwagę gości płatnego na zamówienie.

 

Czarny drzwi wejściowe daje rezydencji stylowy wygląd imponujący, lekko klasyczny i uroczysty. Dzięki temu, że bardzo łatwo wpasowują się w każdy styl architektoniczny, czarne drzwi są w zasięgu większości osób.

 

Niebieski to kolor, który wyraża pewność siebie, spokój, młodość i życzliwość. Niebieskie drzwi wejściowe przeniesie Cię do nocy spędzonych z najbliższymi, do spokoju i dobrego samopoczucia. Twoi goście poczują się mile widziani.

Kolor drzwi wejściowych a kolor profilu okiennego

Wielu z nas ma tendencję do umieszczania  drzwi  i  okien  w tej samej kategorii chromatycznej. Te dwa elementy, niezwykle ważne zarówno osobno, jak i łącznie, muszą inspirować jedność od pierwszego wejrzenia. Ale czy obowiązkowe jest, aby były tego samego koloru? Odpowiedź brzmi nie.

 

Jak widzieliśmy powyżej, należy pamiętać o chromatycznej palecie elewacji rezydencji i stylu architektonicznym . Nie oznacza to, że musimy wybrać ten sam kolor dla drzwi i okien, ale że połączymy kolory w taki sposób, aby wyjść poza schemat, swobodnie się wyrażając. Jaki  kolor  wybralibyście do swoich drzwi wejściowych?